Connect with us

Ракомет

Браќата Душебаев и голманот Коралес и носат бронза на Шпанија од СП во Египет

Published

on

Репрезентацијата на Шпанија го освои третото место и бронзениот медал на Светското ракометно првенство во Египет. Во мечот за бронзата кој заврши предмалку пулените на селекторот Рибера ја совладаа Франција со 35-29 во меч во кој во сите 60 минути „фуријата“ имаше контрола на резултатот.

Шпанците одлично го отврија мечот со серија 4-0, цело прво полувреме имаа контрола на резултатот, а најмногу што успеаја „петлите“ да сторат во првите 30 минути е да намалат дел од предноста на противникот и на одмор да отидат само со -3, 16-13.

Во вториот дел иста слика на натпреварот. Шпанците доминантни, во нападот одлични браќата Душебаев, а на голот повторно блескаше Коралес. Најголемата предноста Шпанците ја имаа во последната четвртина од мечот кога на семафорот во 53 минута стоеше 32-25.

До крајот темпото се намали за конечниот резултат 35-29.

Даниел Душебаев со 6 гола од 6 обиди, неговиот брат Алекс со 8 гола и голманот Коралес со 18 одбрани се најзаслужни за тоа што бронзата од Египет патува кон Пиринеите. По третпат во својата историја Шпанија стигнува до бронза.

Кај Франција се истакна левото крило Деска со 7 гола, а голманот Жерар имаше 12 интервенции.

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

  1. zoritoler imol

    28/04/2023 at 06:00

    Heya i am for the primary time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to provide something again and help others like you helped me.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ракомет

Данска чува „круна“, напаѓаат „трите круни“ – Шведска сака прекин на постот

Published

on

By

Последен ден на Светското ракометно првенство за мажи во Египет. На програмата 2 дуели, оној за бронза меѓу Франција и Шпанија и големото финале Данска – Шведска.

Данска до можност за одбрана на титулата стигна по пенал-драмата со домаќинот Египет во четвртфиналето и по ефикасниот меч и доминација против Шпанија во полуфиналето.

Швеѓаните, пак, во четвртфиналето лесно излегоа на крај со Катар, а во борбата до финалето ја изненадија фаворизираната Франција благодарение на одличната одбрана и ефикасниот напад.

Пред 2 години Данска се искачи на ракометниот трон, сега ја браната „круната“, а Шведска сака да го прекине долгиот пост без светска титула. Последен пат „трите круни“ беа светски шампиони во 1999 година.

Данците и денеска се фаворити, но Швеѓаните кои дојдоа речиси со втор состав ги изненадија сите со влезот во големото финале, па вечерва, со почеток од 17.30 часот се е можно на мечот што ќе се игра во Каиро.

Мечот за бронза меѓу Франција и Шпанија е со почеток од 14.30 часот.

Continue Reading

Тренд

Copyright © 2020 Avenue.mk