Connect with us

Технологија

Нов опасен „ТикТок“ предизвик ја однесе првата детска жртва: Доколку видите „Blackout“, пријавете!

Published

on

Во предизвикот кој што се шири на „ТикТок“, корисниците едни на други си кажуваат да се „гушат самите себеси додека не останат без свест“.

Многубројни корисници на социјалната мрежа „ТикТок“ се предупредени да не учествуваат во опасниот предизвик кој што во последно време се шири на таа социјална мрежа. Како и многу претходни „ТикТок“ предизвици, така и овој ги наведува корисниците да изведат предизвици кои што се опасни по живот кои што може да имаат фатални последици.

Т.н. „Blackout Challenge“ веќе однесе неколку жртви. Прво, минатата седмица едно 10-годишно девојче од Палермо смртно настрада во т.н. „игра со давење“, стегајќи ремен од мантил околу својот врат. Слични несреќи се случиле и во понеделникот во Тринидад, каде што 9-годишно момче се повредило.

Инаку, овој предизвик постои од порано, но се појавувал под други имиња на истата социјална мрежа „Passout Challenge“, „The Game of Choking“, „Speed Dreaming“…

Штом се појавил, медицинските експерти предупредиле дека таквото „ускратување“ на воздухот на самите себе може да доведе до губење на свеста и оштетување на воздухот, како и дека може да доведе до смртоносен исход.

На трендот во кој што делува младата популација морале да реагираат и од „ТикТок“, кои што апелираат корисниците да престанат да ги изведувааат таквите предизвици, како и да ги шират по таа мрежа.

„ТикТок“ ги повика сите корисници доколку го забележат тој предизвик на социјалната мрежа веднаш да го пријават така што ќе кликнат на белата стрелка која што се наоѓа од десната страна на видеото и потоа ќе кликнат „Report“.

Таквите случаи можат да се пријават со клик во категоријата „Suicide, Self-harm and Dangerous Acts“.

Пријавувајте!

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

  1. zoritoler imol

    30/04/2023 at 15:09

    I was wondering if you ever thought of changing the structure of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Технологија

Ubisoft ќе работи на новиот Star Wars: Возбудлива промена која играта ќе ја врати меѓу ѕвездите

Published

on

By

Компанијата Ubisoft се здружува со Lucasfilm Games студиото, а плодот на оваа соработка ќе биде нова Star Wars видео игра.

Како што стојат работите, оваа соработка укажува на тоа дека Electronic Arts повеќе не ја поседува лиценцата за овој „универзум“, па сега популарниот Ubisoft ќе ги преземе работите во свои раце.

Ubisoft Massive, тимот кој работеше на видео играта The Division ќе работи и на новата Star Wars видео игра, а целиот проект ќе го надгледува Џулијан Герајти кој беше креативен директор на проектите The Division 2 и The Crew.

Како што пренесува The Wired, Ubisoft најверојатно ќе го користи SnowDrop енџинот кој беше користен за The Division 2.

Првиот човек на Ubisoft, Ивес Гилемот најави дека новата игра ќе биде „оригинална Star Wars авантура која ќе биде поинаква во однос на тоа што сме го виделе досега“.

Инаку, компанијата Electronic Arts успеа да ја добие лиценцата за Star Wars видео игрите во 2013-та година, пред компанијата Disney да го купи Lucasfilm. Наводно Electronic Arts ќе продолжи да работи на Star Wars, но Lucasfilms ќе ја надгледува продукцијата на видео игрите.

Continue Reading

Технологија

Објавена е листата со Xbox ексклузиви за оваа година

Published

on

By

Microsoft конечно работи на видео игри кои ќе привлечат поголем број на корисници кон Xbox конзолите, посебно кон Series генерацијата која стапи на сцена од ноември минатата година.

Понудата на ексклузивни видео игри беше најавувана на претходни настани и презентации, а новата листа која компанијата од Редмонд ја објави потврдува дека Xbox корисници ќе имаат богата гејмерска 2021-ва година, а и PC играчите заедно со нив.

Речиси 30 видео игри би требало да видиме во следните неколку месеци, а тука спаѓаа од мали остварувања како Twelve Minutes, па се до популарни наслови како Halo Infinite, Scorn и слично.

На листата подолу се наоѓаат видео игрите кои ќе излезат ексклузивно за Series X и Series S конзолите, како и за Xbox One, а од Microsoft напоменаа дека листата не е целосна и има уште изненадувања за фановите.

Adios, The Artful Escape, The Ascent, The Big Con, CrossfireX – 2021, Dead Static Drive, Echo Generation, ExoMecha, Exo One, The Gunk, Halo Infinite, The Last Stop, Lake, Little Witch in the Woods, The Medium, Microsoft Flight Simulator, Psychonauts 2, RPG Time, Sable, Scorn, She Dreams Elsewhere, Shredders, Song of Iron, Tunic, Twelve Minutes, Unexplored 2: The Wayfarer’s Legacy, Warhammer 40K: Darktide, Way to the Woods, The Wild at Heart.

Continue Reading

Технологија

Google најави блокада на пребарувачот во Австралија доколку компанијата биде присилена да им плаќа на медиумите

Published

on

By

Компанијата Alphabed Inc во чија што сопственост е Google соопшти денеска дека ќе го блокира пребарувачот во Австралија доколку Владата го усвои новиот закон кој би ги присилил Google и Facebook на медиумските компании да им го платат правото на користење на нивните содржини.

Заканата на Google е ескалација на битката со медиумските конгломерати како News Corp која будно се следи ширум светот. Интернет гигантот предупреди дека нивните 19 милиони корисници во Австралија ќе се соочат со намалена можност за пребарување на Google и користење на YouTube доколку се усвои новиот закон.

Австралија е на пат да усвои закон кој би ги натерал технолошките гиганти да преговараат за плаќање на локалните издавачи и емитери за содржината која е вклучена во резултатите на пребарувањето. Доколку договорот не биде постигнат, тогаш цената ќе ја одреди арбитар кој би бил именуван од Владата.

„Доколку оваа верзија стане закон, ние не би имале друг избор од тоа да ја прекинеме достапноста на Google пребарувачот во Австралија“, изјави Мел Силва, директорка на Google за Австралија и Нов Зеланд.

На ваквите коментари од Google остро реагираше австралискиот премиер Скот Морисон кој порача дека земјата ги носи правилата за „работите кои што можат да се прават во Австралија“.

„Луѓето кои што сакаат да работат со тоа во Австралија се добредојдени. Но, ние не реагираме на закани“, изјави Морисон.

Continue Reading

Тренд

Copyright © 2020 Avenue.mk