Connect with us

Патување

Патување низ бои: Запознајте го Кинсејл – гратче со одлична храна, шаренило и џез музика

Published

on

Градот Кинсејл се наоѓа во крајниот југозападен дел на ирскиот остров и Република Ирска и припаѓа на покраината Манстер.

Градот е оддалечен 280 километри југозападно од Даблин. Исто така тој се наоѓа и на листата на најубави места во Ирска, но и во Европа.

Причината за тоа се тесните улички и куќички во сите бои, како и пабови, ресторани, барови, галерии и плоштади на кои што не им недостасува шарм.

Посетителите се шегуваат дека во Кинсејл можат да се изгубат само оние кои што се „слепи за боите“ затоа што уште по првата прошетка лесно е да се запомнат необичните куќи кои што се со впечатливи бои.

Климата во Кинсејл е умереноконтинентална со изразено влијание од Атлантикот и Голфската струја. Поради тоа градот се одликува со блага до многу променлива клима.

Омилената туристичка рута се протега низ девет жупании и три ирски провинции, од Кинсејл до Инишовен во покраината Донегол.

Освен поради возењето велосипеди и пешачењето, во Кинсејл се оди и поради храната – омилена меѓу оние кои што сакаат да уживаат во добрата храна.

Убавата домашна кујна и фестивалите за гурмани се само некои од аргументите за тоа. Меѓу летните настани се истакнува џез фестивалот.

Покрај наброеното, ова гратче го красат и добри и гостопримливи луѓе кои што секогаш ќе ве повикаат да се дружите со нив, па и оние кои што патуваат сами немаат поради што да се грижат затоа што секогаш ќе си пронајдат некој со кој што ќе можат да испијат пиво.

Continue Reading
2 Comments

2 Comments

  1. metag

    04/03/2023 at 18:04

    Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

  2. Paglikha ng Binance Account

    18/04/2023 at 07:35

    Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Патување

За една вечер на приватен остров на Малдивите – 80.000 долари: Спој на природата и префинетата архитектура

Published

on

By

За оние кои што имаат доволно финансиски средства, приватниот остров во тропскиот предел е идеално место за изолација од глобалната пандемија.

Меѓу најопремените дестинации кои што имаат одлични понуди се Малдивите, кои што се состојат од 1.200 мали острови.  

Иако поголемиот дел од одморалиштата на Малдивите веќе се приватни, на еден од островите постојат неколку можности за туристите кои што сакаат да уживаат во луксуз.

Во одморалиштето „Waldorf Astoria Maldives Ithaafushi resort“, отворен е приватниот остров „Ithaafushi“.

Тој се простира на 32.000 квадратни метри, а се продава како најголемиот приватен остров на Малдивите. Може да се изнајми за 80.000 американски долари од една вечер.

Островот може да прими до 24 гости во три згради: постои двособна вила со затворени и отворени тушеви, дневна соба, базен, џакузи, трособна вила на плажата со два базени и резиденција со две спални соби која што има две кралски спални соби, џакузи и голема заедничка дневна соба.

Архитектурата и ентериерот на овој остров се опишани како „префинети, модерни со малдивски шарм“, а гостите имаат право на личен вратар.

Continue Reading

Тренд

Copyright © 2020 Avenue.mk