Connect with us

Свет

Уапсена сопругата на Навални

Published

on

За време на денешните протести во Москва е приведена Јулија Навални, сопругата на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални. Веста ја потврдија соработниците на Навални.

„Јулија Навални беше приведена од полицијата за време на мирна прошетка во Москва. Адвокатот не смееше да ја види, а полицијата дури не се претстави, не ги покажа документите, ниту ја наведе причината за апсењето“, напиша шефот на правниот оддел на фондацијата Навални, Вјачеслав Гимади

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

  1. zoritoler imol

    30/04/2023 at 05:14

    excellent points altogether, you simply gained a brand new reader. What would you recommend about your post that you made a few days ago? Any positive?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Свет

Италија: Вакцината на Астразенека не се препорачува за лица над 55 години

Published

on

By

Италијанската агенција за лекови (АИФА) денеска ја одобри употребата на вакцината Астазенека против коронавирус за сите возрасни лица, но исто така препорача да се најде друго решение за лица над 55 години.

„АИФА ја одобрува вакцината на Астразенека за да спречи Ковид-19 кај лица над 18 години, во согласност со препораките на Европската агенција за лекови“, се вели во соопштението, додавајќи дека постои „ниво на несигурност“ во нејзината ефикасност за луѓето над 55 години, според клиничките испитувања.

Одлуката на АИФА доаѓа еден ден откако Европската агенција за лекови даде зелено светло за употреба на вакцината Астразенека за сите возрасни граѓани. Сепак, германските регулаторни тела не ја препорачаа оваа вакцина за лица над 65 години, поради недостиг на податоци за ефектите на вакцината врз оваа возрасна група.

Continue Reading

Тренд

Copyright © 2020 Avenue.mk